Про це розповіли журналісти програми "Гроші".

Платформа UkrARPA була створена 2 роки тому на базі держконцерну "Укроборонпром". До її завдання входило знаходити новітні розробки озброєння і фінансування для таких проектів. До слова, створення UkrARPA свого часу підтримав і президент Петро Порошенко.

Читайте також: Ані Лорак платить понад 30 тисяч доларів у рік за навчання дочки у Росії: подробиці

Зазначається, що на сьогодні платформа оформлена на приватних осіб через офшори. І один із власників UkrARPA – Ігор Куєк, рідний брат Ані Лорак (справжнє ім’я якої Кароліна Куєк).

Ігор Куєк
Ігор Куєк

В UkrARPA немає власного офісу, але є сайт в інтернеті, на якому власники платформи хизуються своїми проектами для української армії. Серед цих проектів є станція фільтрування та летальні безпілотники, які вже втілили в життя і профінансували. За інформацією на сайті, у планах платформи є ще багато проектів – міномети, мобільні міношукачі та навіть вертольоти.

Серед власників сайту UkrARPA – Денис Гурак, Дмитро Ружицький, Дмитро Шестаков. Раніше всі вони працювали в "Укроборонпромі" і фактично паралельно займалися приватним проектом.

Варто наголосити, що волонтер і керівник підрозділу "Аеророзвідка" Натан Хазін розкритикував представлені на сайті безпілотники. Він стверджує, що цей апарат, який складається з китайських запчастин, не дороблений і має безліч недоліків.

Це не доопрацьований апарат, на мій погляд. Вони або не будуть використовуватися, або впадуть у першому ж польоті. І скажуть: "Ну, недосконалість, ну, недороблені, є ще що доопрацювати,
– заявив Хазін.

Читайте також: Трохи зради в "Укроборонпромі": які дані витікали до росіян та чому це важливо

Попри це вказані безпілотники перебувають на бюджетному фінансуванні, а замовлення на них є таємними. Вартість одного такого апарату становить 2,5 мільйона гривень (близько 100 тисяч доларів). Для української армії вже придбали 13 таких безпілотників і ще 25 штук планують купити. Наголошується – фахівці переконують, що схожі апарати коштують набагато дешевше, а саме близько 5 тисяч доларів.

Це можна справді створити за кілька тисяч доларів. Я свого часу літала на дронах, які повністю вкривали до 30 кілометрів відстані, і вартість їх вимірювалася в 3-4-5 тисяч доларів. Коли націнка вдвічі більша, це ще можна зрозуміти. Але коли безпілотник, вартість якого, в кращому випадку, 5-10 тисяч доларів, купується за 150-200 тисяч доларів і видається за нову розробку – це вже зовсім інше питання,
– зазначила керівниця "Центру підтримки аеророзвідки" Марія Берлінська.

Ігор Куєк та Ані Лорак з ріднею
Ігор Куєк та Ані Лорак з ріднею