Про це свідчить контракт, який є в розпорядженні редакції, передає "Мінпром".

Сума контракту, підписаного в.о. глави ОГХК Артуром Сомовим, становить 6,453 млн євро.

За словами члена правління держкомпанії, схема ініційована Сомовим і його заступником Тетяною Гогенко полягає в тому, що Belanto trade замінить німецьку ITS, яка раніше купувала Іршанський ільменіт ОГХК, а потім відвантажувала його в окупований Крим.

"За ITS виникло багато питань після того, як в пресі з’явилась інформація щодо відвантажень на Крим, яка виявилася правдою. Наскільки мені відомо, Денис Кудін з Фонду держмайна дав вказівку замінити ITS, щоб не переривати постачання на Крим. Тепер Belanto буде поставляти наш ільменіт на "Кримський Титан". Йому він підходить. Станом на сьогодні, Іршанський ГЗК вже відвантажив в порт для Belanto близько 2 тис. тонн ільменіту", – повідомило джерело.

При цьому, чеський трейдер викупить ільменіт за заниженими цінами, з дисконтом в 25-95 дол.

Згідно з укладеним з Belanto контрактом, вартість тонни складе 129 євро або 145 доларів, на ринку ж ціна ільменіту з вмістом 56% TiO2 (як в Іршанському), на умовах FCA в період укладення контракту становила 170-240 дол./т. У Китаї вартість ільменіту з аналогічним вмістом коливалася в межах 250-300 дол./т на умовах CFR.

За оцінкою джерела в держкомпанії, на відправці одного корабля ОГХК зазнає збитків в розмірі від 500 тис. до 2 млн гривень.

Попереднє правління ОГХК реалізувало Іршанський ільменіт дорожче – за 150 дол. за тонну, і це стало предметом звинувачень в корупції і нанесенні збитків ОГХК.

Belanto trade спеціалізується на оренді нерухомості і має статутний капітал 120 чеських крон або 4,41 євро. Власники компанії – Івета і Мирослав Шилхан. Бізнесмени зареєстрували в Чехії понад 30 компаній з мізерним статутним капіталом і надають їх іншому бізнесу як "прокладки" під різні потреби.

Belanto trade не володіє потужностями з переробки ільменіту.

У той же час, після звільнення ФДМ попереднього в.о. глави ОГХК Пітера Девіса і призначення замість нього Сомова, монопольне право на придбання продукції другого філії ОГХК – Вільногірського ГМК, – отримали компанії бізнесмена Віталія Кучука: MCD, а також IMMCO і Керамплюс.

У жовтні 2020 ОГХК реалізувала MCD продукції на 1,9 млн дол. з 2,33 млн дол. загального експорту. Це 82% всіх продажів за кордон. За даними ЗМІ, MCD IMMCO Керамплюс і Керамглас управляються бізнесменом Кучуком з офісу в Дніпрі.

Як повідомлялося, ФДМ звільнив Девіса з посади в.о. голови правління ОГХК 5 жовтня. Девіс звинуватив Фонд держмайна в корупції і лобіюванні інтересів Кучука, що призвело до збитків у держкомпанії.