Якщо Україна себе поважає, вона повинна їх дотримуватись. Про це сказав глава Комітету парламенту з міжнародних відносин, депутат з фракції "Слуга народу" Богдан Яременко в інтерв'ю "РБК-Україна".

Важливо: Коли Донбас отримає особливий статус: пояснення Разумкова

"Ми тепер без певних наслідків не зможемо відмовитися від своїх слів", – додав він.

Він також зазначив, що лист Кучми Спеціальному представнику голови ОБСЄ в Україні та у Тристоронній контактній групі Мартіну Сайдику не є зобов'язуючим, він показує певну позицію.

Щось подібне вже зафіксовано в мінських домовленостях. І самі мінські домовленості, хоча з моєї точки зору і не є міжнародним договором, але політично вони нас зобов'язують,
– наголосив Яременко.

Так, у преамбулі до двох абзаців самої формули йдеться про її імплементацію в українське законодавство. Нардеп пояснив, що формулювання в законі повинне відображати суть узгодженої формули Штайнмаєра, але не зобов'язане бути дослівним.

В Україні спалахнула нова хвиля протестів через формулу Штайнмаєра – 6 жовтня акції "Зупинимо капітуляцію" відбулися у понад 30 містах. На Майдані Незалежності у Києві активісти оголосили про створення руху опору і висунули вимоги українській владі – не реалізувати формулу.

Формула Штайнмаєра: що треба знати

  • Україна на неї погодилась. Представник України в ТКГ передав представнику ОБСЄ Мартіну Сайдіку лист, у якому держава погоджується із формулюваннями формули Штайнмаєра. Їх раніше узгодили радники глав держав нормандського формату.
  • Відповідно до формули, тимчасовий закон про особливий статус Донбасу починає діяти після того, як в ОРДЛО відбудуться місцеві вибори.
  • Ці вибори повинні відбутись згідно з Конституцією та законодавством України. Ключове значення тут має і публікація звіту ОБСЄ про те, що вибори відбулися за стандартами ОБСЄ та міжнародними стандартами демократичних виборів.
  • В Україні погодження формули сприйняли різко. У найбільших містах вже відбулися низка акцій протесту проти імплементації в Україні формули Штайнмаєра. Учасники акції закликають протистояти капітуляції та не здавати національних інтересів України.
  • Президент Володимир Зеленський наголошує – це не капітуляція. Він пояснив українцям, що ніяких виборів на Донбасі не може бути, якщо "там будуть будь-які війська".
  • Глава держави також зазначив, що тепер зникли останні перепони до проведення саміту в нормандському форматі.

Зазначимо, точної дати саміту у нормандському форматі немає. Попередньо він мав відбутись у вересні, але тоді усе зірвала російська сторона.